Pilt
  • Pilt

Püha Peetruse vihmavari

3,00 €

Tallinn : Eesti Riiklik Kirjastus, 1958

256 lk. ; 17 cm

Pehmes köites, heas seisundis raamat

Kogus

Kálmán Mikszáth (1847-1910) on üks tuntumaid ungari realistlikke kirjanikke. Sündinud on ta vaesunud väikeaadliku perekonnas, õppinud Budapestis õigusteadust ja teinud seejärel küllaltki edutult kaastööd mitmesugustele ajalehtedele, kannatades kogu aeg majanduslike raskuste käes.
Alles 1882. aasta toob autorile edu ja tuntuse ning parandab ühtlasi ka tema varanduslikku olukorda: ilmub kaks jutustustekogu – «Slovaki kaimud» ja «Head palotsid». Paari aastaga on Mikszáth Jókai kõrval populaarsemaid kirjanikke Ungaris.
«Püha Peetruse vihmavari on vaimukas satiiriline teos ühe Ungari maakolka elust. Süžee moodustab kadumaläinud päranduse otsimine, millesse on põimitud ka armastusintriig. Kirjaniku hoiak on kogu teose ulatuses irooniline. Pealtnäha kergelt ning lustakalt sündmuste käiku esitades jagab ta paremale ja vasakule pisteid ning torkeid, ja lugeja võib leida igalt leheküljelt toredaid filosoofilisi tõeterakesi, mis aga kuskil raskepäraseks targutamiseks ei muutu. Tegelasi ning olukordi iseloomustab Mikszáth tähelepanelikult ning teravmeelselt leitud joontega, milles sageli peitub üsnagi hammustav satiir väikekodanluse ning religiooni pihta

Mikszáth, Kálman
1 Ühik